Strona Główna Pracownicy Osiągnięcia i wyniki Galeria FORUM DYSKUSYJNEKONTAKT
Aktualności
O szkole
Zajęcia pozalekcyjne
Prasa o nas

27.02.2007 - Łzy radości i okrzyki szczęścia - tak na wieść o rezygnacji z likwidacji szkoły zareagowała młodzież ucząca się w Zespole Szkół Budowlano-Architektonicznych.

Magdalena Rusakiewicz26.02.2007 - Kilka tygodni protestów i walki zakończyło się sukcesem. Radni nie zlikwidują Zespołu Szkół Budowlano Architektonicznych. Decyzja mającego większość w radzie klubu Platformy Obywatelskiej i władz miasta zapadła wczoraj wieczorem, na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji RM. - Do końca wierzyliśmy, że się uda, że kilka tygodni walki przyniesie skutek. Walczyliśmy o tę szkołę dla jej przyszłych uczniów, żeby mogła się uczyć w tak wspaniałych warunkach ja my - podkreślał Paweł Szmajdziński. Radni, którzy jeszcze na kilka dni przed sesją mieli zagłosować za likwidacją placówki też cieszyli się, że szkoła ostatecznie zostanie.
- Powiem tak: spadł mi kamień z serca - podkreślał Jarosław Gorecki, szef klubu PO. Dyrekcja ZSBA stwierdziła natomiast, że młodzież otrzymała przez ostatnie tygodnie lekcję demokracji.
- Srogą lekcję - podkreślała Zofia Sypniewska-Figel, dyrektor placówki. - Pracowałam w tej szkole od 1979 roku. Myślałam że o młodzieży wiem już wszystko, ale ich postawa bardzo mnie zaskoczyła. Walczyli o przetrwanie jak lwy. Mieli na to swój pomysł, o którym grono pedagogiczne dowiadywało się z gazet i telewizji. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Pod wrażeniem jest także szef komisji edukacji Piotr Gierszewski.
- Też jestem nauczycielem i czułem jak ważne było dla tych młodych ludzi ratowanie szkoły. Nie jako budynku, ale jako miejsca gdzie współistnieje świetna społeczność.

Magdalena Rusakiewicz

10.06.1999 Mury w miniaturze. - Makietę odcinka gotyckiego fortyfikacji miejskich Gdańska, wykonaną przez uczniów gdańskiego Zespołu Szkół Budowlano - Architektonicznych, przekazano wczoraj Muzeum Historii Miasta Gdańsk. - Z gdańską szkołą łączy nas długoletnia współpraca - mówi Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG. - Zwłaszcza że przygotowuje ona kadry dla firm zajmujących się konserwacją zabytków. Mamy już w zbiorach makietę Twierdzy Wisłoujście, wykonaną przez uczniów. Obecna jest dokładną, pomniejszoną kopią odcinka gdańskich murów obronnych z okresu średniowiecza - od Baszty Jacek do ul. Św. Ducha. W zespole tym znajduję się Baszta na Podmurzu, mieszcząca muzeum sportu, będące naszym oddziałem. Makieta ukazująca pierwotny wygląd murów i baszt ma pozwolić wypracować koncepcję ich rekonstrukcji.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, stwierdził, że w przyszłości powinna powstać makieta całego Głównego Miasta z okresu jego świetności w XVI czy XVII stuleciu, ale wymaga jeszcze uzgodnienia przez specjalistów. Umożliwi to zapoznawanie się z historyczną zabudową Gdańska. Z czasem należy też odtworzyć ciągi murów i baszt. W kasie miejskiej nie od razu znajdują się pieniądze na ten cel. W budżecie Gdańska trzeba jednak uwzględnić również wydatki na renowację cennych zabytków, będących własnością miasta.

Jacek Sieński


 

Rekrutacja
Strefa Ucznia
Copyright © 2009 by ZSBA GDAŃSK All rights reserved ____________________________________________Edit Felix Erbach